Noć knjige

Noć knjige, manifestaciju kojom se potiče ljubav prema knjizi i čitanju, obilježili smo čitajući, slušajući i uživajući u poetskim interpretacijama učenika, učiteljica, ravnateljice i knjižničarke. Da bi poetski doživljaj i večernji ugođaj bio potpun, pobrinuo se g. Željko Kiš odsviravši  poznate melodije na pianinu.

Noć knjige je manifestacija kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, a kojom se obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja). Kako se dan ranije, 22. travnja obilježava i Dan hrvatske knjige, ova dva važna datuma povezuju se u jedinstvenu manifestaciju, u svrhu promicanja knjige, kulture čitanja, autora i izdavaštva.

Noć knjige je organizirana kako bi se, bez zatvaranja očiju pred nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan više govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga.

Cilj je projekta kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturološkog dosega, koji se svakodnevno dovode u pitanje trivijalizacijom i medijskim zapostavljanjem.

U našoj je školi održana književna -poetska večer.

Mlađi učenici čitali su ili recitirali pjesmice, ovisno o sposobnostima, neki su čak recitirali i uz glazbenu pratnju. U uvodnom dijelu nam je Matija Kunce odsvirao jednu skladbu na gitari, nakon toga su pjesme recitirale djevojčice i dječak iz drugog razreda: Antonija, Lea,Nataša, Anđelina, Željka, Natea, Marita, Nikita i David; nakon njih učenici trećih razreda: Lena i Đenet, Borna, a uz glazbenu pratnju Karla Tomića- Bobaša zanimljivo su interpretirali Tara i Mateo, Anja i Ana, uz pratnju Kristine Kosinc na flauti pjesmu je pročitala Lana; pa učenice četvrtih razreda: Tara, Nina, Ema i Ana,Gabrijela a učenice Ida, Laura i Emi su i svirale i čitale pjesme.

Kroz četrdesetak minuta mogli smo čuti razne interpretacije pjesama i uživati u društvu i poetskoj čaroliji.

Stariji učenici, roditelji, učitelji, kao i svi ljubitelji poezije, od 21 sat u holu škole, u večernjem, smirenom ugođaju uz svjetlost lampe i  svjećica, uz topao čaj i kekse, čitali su i slušali pjesme poznatih hrvatskih pjesnika i pjesnikinja. Za glazbeni se ugođaj pobrinuo Željko Kiš, koji je izveo nekoliko poznatih melodija.

Učenici koji su čitali/recitirali:5.r.Tinea, Dorotea, Marija, Irma,Niko, Sabina, Dorotea, Tea; 6.r.: Greta, Lucija, Lara, Marko;David 7.r.: Nataša, Anamarija, Martina, Franko; 8.r.: Nika, Deana i Lucija

Učiteljice: Iva, Vesna; Ivana, Božidarka, Nataša, ravnateljica i knjižničarka

Hvala svim recitatorima,čitateljima, pažljivim slušateljima i glazbenom izvođaču!

objavio: Anita Pavlečić   datum: 24. 4. 2015.