RADIONICA I VJEŽBE „ELEMENTARNE ROBOTIKE“

Robotika, kao najsloženiji dio tehnike, oduvijek je predstavljala veliki problem u nastavi tehničke kulture kako za učenike tako i za njihove učitelje. Uspješnost poučavanja u nastavi prvenstveno ovisi o osposobljenosti učitelja na stručnom i metodičkom planu. Stoga je Hrvatska zajednica tehničke kulture ponudila plan stručnog osposobljavanja učitelja na tom području. Na osnovu jednog takvog dogovora je u Osnovnoj školi braće Radića u Pakracu  21. rujna ( iako je subota) 2013. godine, održana radionica s vježbama iz elementarne robotike. Radionicu s vježbama, koja se pokazala vrlo korisnom, uspješno su vodili profesori Đula Nađ i Hrvoje Vrhovski u pratnji voditeljice Nacionalnog centra za tehničku kulturu u Kraljevici  Biljane  Trifunović.

Radionici i vježbama iz elementarne robotike bilo je nazočno devet učitelja iz osnovnih škola Požeško-slavonske županije. Tijekom osamsatnog vremena učitelji su prošli vježbe strujnih krugova, izrade robotskih kolica, ručnog upravljanja kolicima, te na kraju upravljanje robotskih kolica uz pomoć računala. Tijekom radionice učitelji su pokazali veliki interes za robotiku, maksimalno su se trudili da sve postavljene vježbe dobro urade. Na kraju radionice četiri učitelja su ponijela u svoje škole osnovne komplete ,na  kojima su vježbali,  kao  poklone Hrvatske zajednice tehničke kulture.

U pauzi, voditeljica Nacionalnog centra za tehničku kulturu u Kraljevici, Biljana  Trifunović  predstavila je plan stručnog osposobljavanja učitelja tehničke kulture tijekom nastavne godine 2013.-2014.

Slijedeća aktivnost učitelja tehničke kulture Požeško-slavonske županije je „Modelarska liga“ održat će se 10. listopada 2013. godine u sportskoj dvorani „Grabrik“ u Požegi.  Natjecat će se u izradi modela učitelj mentor zajedno s dva učenika od petog do osmog razreda.

Milan Nadaždi

Fotografije se nalaze u fotogaleriji, a možete ih pogledati ovdje.

objavio: Milan Nadaždi   datum: 1. 10. 2013.

Ovaj tjedan: 2016