DRUGI DIO PROJEKTA "STARE IGRE NAŠEGA KRAJA"

Povodom Dana grada u našoj se školi 19. ožujka 2013. godine održao projektni dan s temom Stare igre našega kraja, odnosno igre koje su se nekad igrale.

Učenicima su ponuđene radionice: izrada narodnih glazbala, likovna radionica – narodni običaji, gumi – gumi, šaljivo proročište, piljkanje, školica, tijelo u službi igre, panonski mornari, izrada lutaka na kuhači, vijača, žongleri, pletene vrše za ribe, skok u dalj, skakanje u vreći. Svi su učenici bili uključeni u neku od ponuđenih radionica

Učenici su po dolasku u školu otišli u učionicu u kojoj se održavala radionica za koju su se opredijelili te su uvježbavali i pripremali različite igre da bi ih potom prezentirali u sportskoj dvorani pred ostalim učenicima i nastavnicima.

Neki su učenici pokazali da se znaju igrati i bez igračaka tako što su preskakali jedni preko drugih, igrali slijepog miša i mnoštvo drugih igara pa im je tijelo bilo u službi igre, neki su se nasmijali postavljajući pitanja na koja su odgovore našli u šaljivom proročištu. Oni koji vole pjevati i svirati izrađivali su glazbala od boca napunjenih vodom koje zvuče poput pravog orkestra kad se po njima zasvira, a glazbala su izrađivali i drugi učenici, ali na drugi način-oni su od drveta izrađivali razne svirale nalik na frulu.

Učenici koji vole skakati uvježbavali su korake preskačući elastičnu gumu, igrajući gumi-gumi ili su bojali vreće pa potom u njima skakali i natjecali se u brzini. Spretniji učenici su učili žonglirati s nekoliko loptica ili su vezali razne čvorove i izvodili trikove s njima, a oni koji vole klasične društvene igre zabavili su se igrajući ih, skakali su školicu i piljkali su se. Kreativci su izrađivali lutke od perušine i vrše od pruća i izložili su ih u dvorani, a likovnjaci su izložbu svojih  radova napravili u holu škole.

Svi su se učenici zabavili, prisjetili su se i upoznali neke, možda nama nepoznate, narodne običaje i igre našega kraja.

Barbara Krejči, 7.b

Priloženi dokumenti:
PROJEKTNI_DAN.docx (1.01 MB)

objavio: IVANA ĐIMOTI   datum: 21. 3. 2013.

Ovaj tjedan: 2015