ADVENTSKI I BOŽIĆNI OBIČAJI Mali Pakračani uspješno debitirali na kazališnim daskama Mario Barać - 20.12.2012.

PAKRAC U do posljednjeg mjesta ispunjenoj dvorani Hrvatskog doma dr. F. Tuđman u Pakracu, večeras je održana predstava - igrokaz koji su, na temu narodnih običaja i kulturne baštine, uprizorili učenici Osnovne škole „Braća Radić“ Pakrac.

Odlična scenografija, autorski originalan tekst uz vrlo zanimljivu dramaturgiju odlike su ove predstave koja je obradila božićne običaje kako su ih njegovali i živjeli naši stari, pa su tako pakrački školarci, posebno kod starije publike, uspjeli vratiti miris starih vremena.

Učenici od 2. do 8. razreda prikazali su život u hrvatskoj i češkoj obitelji, a kroz igrokaz su predstavljeni mnogi zaboravljeni izrazi, riječi, jela i običaji, ali i vjerovanja, primjerice o tome kakva će biti godina i hoće li žito dobro roditi.

16 mladih glumaca

U predstavi je glumilo 16 učenika, glazbena kulisa su bili članovi malog školskog zbora pod vodstvom Kornelije Kobetić i velikog zbor pod ravnanjem Miroslava Badrova, u predstavu je bilo uključeno desetak nastavnika, no glavni protagonisti predstave bile su vjeroučiteljice Marina Krušlin – Ajman, Ivana Turuk i Ivana Ančić.

- Na nivou škole ove godine obrađujemo temu „Narodni običaji i kulturna baština“, prvi dio projekta je Božićna priča koju smo obradili kroz ovaj igrokaz „Adventski i božićni običaji“, a u proljeće će biti održan drugi dio projekta na temu „Kako su se igrali naši stari“. S  pripremama za predstavu smo krenuli početkom studenog i uspjeli smo u tako kratkom vremenu odraditi gotovo sve što smo zamislili, rekla je nakon predstave Ivana Turuk.

Uključene i udruge

Kako ističu vjeroučiteljice, cilj ove predstave je bio izaći iz okvira škole i povezati se s udrugama koje djeluju na području grada pa su tako u ovaj projekt direktno bile uključene i članice i članovi Udruge žena Prekopakra, KUD-a „Seljačka sloga“ Prekopakra, KPD „Sloga“, Grada Pakraca, Udruge mađara Pakrac, kao i predstavnici ostalih nacionalnih manjina koji žive na ovom području.

Međunarodna božićna poruka

Djeca su uspjela gledateljima na svoj način prenijeti poruku Božića koja je i iščitana na nekoliko jezika.

- S obzirom da se radi o djeci koja imaju puno drugih obaveza, koja nisu glumci, ali koja su predano shvatila ovu predstavu, moram biti zadovoljna. Imali smo i jako malo vremena, ali vjerujem da smo u ovih 45 minuta, koliko je predstava trajala, uspjeli ukazati na važnost narodnih običaja u svakodnevnom životu. Djeca su radila krasno, čak su se aktivno uključila u stvaranje teksta i dijaloga, pripremila su se ozbiljno jer su shvatila da je ovo veliki projekt. Na neki smo način riskirali kada smo odlučili da s ovom predstavom idemo u javnost i da ga održimo u tako velikom prostoru, jer smo se pribojavali odaziva publike. Koliko čujem, dvorana je bila puna, to me posebno veseli, nije krila oduševljenje niti vjeroučiteljica Krušlin – Ajman.

Nakon predstave u donjoj dvorani Hrvatskog doma nastupili su članovi KUD-a Seljačka sloga, a na nekoliko štandova posjetitelji su mogli kupiti suvenir ili kušati neki od domaćih specijaliteta.

objavio: Anita Pavlečić   datum: 23. 12. 2012.